Projektowanie wnętrz, hit czy kit?


Wszyscy chcemy mieszkać w pięknych odpowiednich do naszego stylu i gustu wnętrzach. Chcemy by były one funkcjonalne, przemyślane i ostatecznie idealnie dopasowane do trybu życia, który prowadzimy do przyzwyczajeń i upodobań mieszkańców wreszcie do naszego wyobrażania o pięknym domu. Pragniemy by wnętrze spełniało nasze potrzeby, ale też ambicje o posiadaniu domu lepszego niż poprzedni i piękniejszego niż u sąsiadów i znajomych, by zachwycał, budził podziw i odrobinę zazdrości.

Niekiedy sami próbując budować swoją przestrzeń w oparciu o widziane już wnętrza lub ilustracje  w pismach wnętrzarskich lub w Internecie zaczynamy rozumieć, że mimo zapału , poświęconego czasu i nierzadko pieniędzy nie uzyskujemy oczekiwanego efektu. Wszędzie pełno zdjęć, pomysłów, sposobów wystarczy tylko powtórzyć lub częściowo wdrożyć jakieś rozwiązanie i będzie jak w katalogu, a tu okazuje się że nieprawda.

Uzmysławiamy sobie, nasza żmudna praca w szukaniu materiałów i podejmowaniu trudnych bo nie tanich decyzji o ich zakupie nie zawsze skutkuje satysfakcjonującym rezultatem. Metry kwadratowe kupionych płytek okazują się stratą pieniędzy i czasu, podłoga nie pasuje do mebli, a łazienka wygląda jak ciasna nora. Przecież na obrazku wyglądało ładnie.

Coś, co na pozór wydaje się łatwo osiągalne, wręcz dziecinnie proste okazuje się w praktyce niedościgłym dziełem. Obrazów w świecie sztuki malarskiej jest mnóstwo, niektóre piękne inne mniej udane, niektóre, te z poziomu arcydzieł od razu budzą respekt i wrażenie nieosiągalnego mistrzostwa, ale są takie, wydaje się bardziej prymitywne, które w naszym wyobrażeniu nie wymagają zbyt wiele pracy ani talentu.

Kupujemy więc płótno lub arkusz papieru, pędzle i farby i zaczynamy tworzyć. Przecież wystarczy kilka maźnięć, kilka kolorów trochę porozlewanych esów-floresów i może za kilka milionów dolarów sprzedamy epokowe dzieło. Jednak kiedy popatrzymy chłodnym okiem na swoje wysiłki zdajemy sobie sprawę z miałkości tego co stworzyliśmy. Uświadamiamy sobie, że aby powstało cos wartościowego, czy pięknego potrzeba ogromnej ilości pracy, nauki, praktyki a do osiągnięcia poziomu sztuki talentu. Mówi się, że praktykowanie jakiejś dziedziny przez minimum 10 000 godzin pozwala zostać fachowcem czy specjalistą. To dotyczy każdej branży.

Nie ma się co oszukiwać, że amatorskie podejście do procesu tworzenia zawsze będzie skutkowało mizernym efektem.

W przypadku projektowania wnętrz również obowiązuje taka reguła. Potrzeba ogromu pracy, nauki, praktyki oraz talentu by móc dostarczyć klientowi produkt w pełni profesjonalny i piękny.

Projektantów tak jak innych fachowców jest mnóstwo. W tej chwili są dostępne darmowe narzędzia (zupełnie jak pędzle, farby i blejtramy w sklepach artystycznych) do komputerowego zbudowania modelu mieszkania. Jednak czy zadanie sobie trudu wykonania tego samodzielnie pozwoli uzyskać to co zamierzaliśmy, czy powierzenia tego masowej produkcji w sieciowych punktach to rozwiązanie? Odpowiedzmy sobie sami na to pytanie.

Nie ma innego sposobu niż połączenie wielu godzin , pracy, środków, oraz zdolności by powstał produkt jakościowo dobry.

Cóż się składa na CENĘ projektu wnętrza:

Profesjonalizm projektanta (edukacja, kursy i szkolenia, uzupełnianie wiedzy na bieżąco)

Doświadczenie w realizacji wielu projektów (koordynowanie remontów)

Uczestnictwo w wydarzeniach branżowych (targi, spotkania)

Wiedza dostarczana przez producentów materiałów

Świadomość rynkowych zasobów materiałowych przydatnych w realizacji projektu.

Poczucie estetyki i piękna ( dobór kolorów i form wnętrza)

Posiadanie programów komputerowych do projektowania i wykonywania wizualizacji, których cena oscyluje wokół kilku tysięcy złotych, a które wymagają corocznego odświeżania licencji

Posiadanie wysokiej jakości sprzętu komputerowego, aby potężne graficzne projekty tworzyć sprawnie, bez opóźnień z powodów technicznych. Cena od kilku do kilkunastu tysięcy jest standardem w przypadku takiego wyposażenia. Karty graficzne muszą być najwyższej jakości, a moc komputera siły smoka Wawelskiego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2022 2M7Project