Projekt wnętrza, a jego wizualizacja


JAK SIĘ TWORZY ANIMACJE KOMPUTEROWE

Przeglądając efekty pracy projektantów wnętrz prawie zawsze napotykamy fotorealistyczne wizualizacje prezentujące pomysły aranżacyjne wnętrz czy projekty całych budynków. Zresztą współczesne gry komputerowe i animacje filmowe są pełne efektów renderowania, czyli kreowania komputerowej para-rzeczywistości. Renderowanie, bo tak nazywa się proces zamiany szkicu architektonicznego w rodzaj zdjęcia, to złożony proces, który w przypadku projektowania wnętrz ma pomóc klientowi w wyobrażeniu sobie przyszłego mieszkania czy domu. Wykonany przez profesjonalistę może zachwycić łudząco prawdziwym efektem i ciekawymi pomysłami. W istocie jednak stanowi rezultat pracy designera sprawnie posługującego się narzędziami komputerowymi tak jak ołówkiem i farbami w przeszłości.

BUDOWANIE MODELU

By zachwycić odbiorcę piękną wizualizacją projektant musi etapami budować dany obiekt i wypełniać go kolejnymi elementami tak jak w prawdziwym mieszkaniu czy domu. Najpierw buduje zewnętrzną konstrukcję opierając się na rzeczywistych wymiarach. Tak jak w prawdziwym domu tworzy ściany, podłogi i sufity by móc je potem przekształcać w urządzone wnętrze. Kiedy już umieści wszystkie otwory okienne i drzwiowe może przystąpić do meblowania, tapetowania czy malowania. Model, który wygląda jak mieszkanie w stanie dewloperskim nie ma ani kolorów, ani faktur ani tym bardziej żadnych elementów wystroju i wszystko należy po kolei wprowadzać. Tak jak w rzeczywistości  trzeba układać płytki na ścianach łazienek, a drewniane deski na podłogach. Projektant wykorzystuje do tego celu tekstury dostępne w specjalnych bazach takich obiektów pamiętając by kolor i powierzchnia do złudzenia przypominały rzeczywisty materiał. Wówczas udaje się uzyskać realistyczny obraz wnętrza, który pozwoli na dalszą aranżację, jednak w odróżnieniu od rzeczywistości tutaj można ją w nieskończoność zmieniać by uzyskać oczekiwany efekt.

URZĄDZANIE WNĘTRZA NA MODELU

W programach komputerowych, w których wykonuje się projekty wnętrz należy sprawnie posługiwać się funkcjami oświetlenia, które będzie naśladowało światło słoneczne oraz każdą lampkę w pokoju. Trzeba dobrze poznać wszystkie opcje takich świateł by uzyskać efekt miękkich promieni słonecznych na podłodze czy rozproszone światełko kinkietu na ścianie. Istnieje wiele rodzajów takich komputerowych świateł, które do złudzenia przypominają rzeczywiste oświetlenie. Właściwie dobrane parametry światła dopełniają efektu realizmu wizualizacji. Umiejętnie umieszczone pod  półkami czy nawet wanną pomaga wyobrazić sobie rzeczywisty późniejszy wygląd pomieszczenia. Jeszcze tylko należy pamiętać o miękkości tkanin, ich załamaniach i falowaniach. Stworzenie naturalnie lejącego się materiału na fotelu to niełatwa sztuka modelowania nieregularnego kształtu, który przypomina od niechcenia porzucony na fotelu pled. Te wszystkie kroki, techniki wykonywane przed procesem ostatecznego renderowania to dziesiątki godzin i dni żmudnej pracy.

RENDER

Ostatecznym krokiem jest zmuszenie komputera, który posiada odpowiedniej jakości kartę graficzną do przekształcenia stworzonego szkicu w fotorealistyczną wizualizację. Po ustawieniu odpowiednich parametrów podobnych do tych w aparacie fotograficznym rozpoczynamy proces tworzenia renderu.  Dobrze wykonana wizualizacja naprawdę wiernie naśladuje to co zobaczymy po zrealizowaniu projektu.