TIPY MEBLARSKO-STOLARSKIE OD PROJEKTANTKI WNĘTRZ
FRONTY MEBLOWE
- Fronty frezowane to te z ozdobnymi ramkami różnej szerokości i grubości na froncie mebla. Takie fronty mogą być wykonane z drewna lub z lakierowanej płyty MDF. Wzór wykonuje się na głębokość od 10 do 20 mm.
- Fronty ryflowane to te ozdobione pionowymi lamelkami-bruzdami.
- Istnieją płyty MDF farbowane w masie, czyli takie, które zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz mają tę sama barwę. Dzięki temu po jej przecięciu nie widzimy ‘brzydkiej’ struktury, którą trzeba zasłaniać laminatem.
- Fornirowane fronty to styl z górnej półki. Są to fronty z płyty meblowej pokryte cienką warstwą naturalnego drewna, która jest do płyty meblowej przyklejana, a następie całość lakierowana. Takie fronty są bardzo drogie i dlatego z powodzeniem można je zastąpić pięknymi lakierowanymi z MDF, które dzięki nowym technologiom do złudzenia przypominają naturalną drewnianą powierzchnię. Ich cena jest niższa niż fornir, wygląd porównywalny a trwałość niekiedy przewyższa te naturalne.
- U dobrego stolarza, a właściwie technologa drewna możesz zamówić meble o obłym kształcie, bez pionowych kantów. Stworzysz w ten sposób unikatowy modny, a jednocześnie ponadczasowy mebel w klasycznym stylu. Takie gięte fronty wykonuje się z płyty MDF, którą można dodatkowo pokryć lamelkami, uzyskując piękny detal ozdobny.
- Najlepiej nie używać frontów foliowanych, ponieważ są nietrwałe i klienci zwracają się z reklamacjami. Są najtańsze, ale nieopłacalne w ogólnym rozrachunku.
SYSTEMY WEWNĄTRZE SZAFEK
- Cargo wysuwane w meblowej zabudowie do sufitu może mieć wysokość do 220 cm. Dobre systemy wykonuje firma Peka oraz Inox ( wersja tańsza).
- Pamiętajcie, że projektant wnętrz wykonuje projekt zabudowy meblowej, a następnie dobry stolarz-technolog z nim współpracujący ustali szczegóły techniczne i wymiarowe potrzebne do wbudowania mebla do pomieszczenia.
BLATY
- Pamiętajcie, że blaty kuchenne standardowej grubości mają 38 mm. Są to blaty z płyty wiórowej laminowanej najpopularniejsze i dość wytrzymałe.
- Polska firma SINK MF wykonuje wygodne i praktyczne podwieszenia zlewozmywaka w zwykłej laminowanej płycie wiórowej. Dzięki temu całkowity koszt zabudowy kuchennej znacznie spada, ponieważ zamiast drogich kamiennych lub wykonanych z konglomeratów materiałów używamy tańszego blatu laminowanego.
- Blaty możemy wykonać z płyty lastryko, a jej piękny nowoczesny efekt ma 3 cm grubości.
- Blaty granitowe mają grubość 2-3 cm i najczęściej są czarne
- Mamy możliwość wykonania blatu ze świetnego materiału, którym jest kwarcogranit, czyli konglomerat kamienny o grubości 2 cm.
- Spiek kwarcowy z nadrukiem występuje w różnych grubościach, ale interesująca z punktu widzenia nowoczesnej, minimalistycznej estetyki jest ta 12 milimetrowa. Niestety tak cienki blat może pękać podczas wycięć pod zlew czy inne elementy. Lepiej wtedy używać grubszej wersji spieku.
- Corian to konglomerat mineralny o grubości od 2 do 4 cm. Jego niezwykłym aspektem jest występowanie w wielu kolorach oraz możliwość tworzenia dowolnych kształtów, nawet umywalek wytłoczonych w blacie. Daje to doskonały efekt wizualny i praktyczny.
- Płyty kompaktowe HPL są bardzo wytrzymałe, ale trudne do utrzymania i wykonywania wycięć, ponieważ wymagają polerowania krawędzi, a wtedy cena wzrasta.
CIEKAWE INFORMACJE DLA STOLARZY ‘NIE DA SIĘ’:
- Lustra w drzwiach meblowych należy montować na ramach aluminiowych nie naklejać na płyty meblowe ponieważ lustro jest ciężkie i wymaga lekkiego stelaża, a nie dodatkowego ciężaru w postaci płyty meblowej.
- Wysokość drzwi szafy może sięgać nawet 2 m jednolitej płyty, ale wymaga wewnętrznego wzmocnienia za pomocą śruby przeciwprężnej, która nie pozwala na wygięcie się tak dużej powierzchni.
- Szafa wisząca duża, do sufitu powinna być montowana raczej we wnęce, aby można było wykonać odpowiednią konstrukcję dźwigająca taką zabudowę.